Головна сторінка Анонси
заходів і подій
Загальні відомості
про район
Соціально-економічний
стан
Інформування
населення
Архів
Городищенська РДАЕкономіка районуСоціальна сфера


Державні
інтернет-ресурси
Веб-портал Президента України Веб-портал Верховної Ради України Портал Кабінету  Міністрів України Черкаська ОДА - офіційний портал Офіційний веб-сайт Нацдержслужби України Державний реєстр виборців Фонд сприяння місцевому самоврядуванню в Україні Антикорупційний портал Укрінформ Урядовий кур’єр Українське радіо Урядовий сайт для юних громадян

Районні
інтернет-ресурси
Веб-портал Городищенського району Веб-сторінка Городищенської районної ради Веб-сторінка Городищенської міської ради Веб-сторінка Городищенського РТМО Веб-сторінка відділу освіти Городищенської РДА

До 200-річчя Тараса Шевченка
На Городищині відкрито пам’ятник Шевченку
20 травня 2014 року на Городищині сталася непересічна, важлива подія в культурно-мистецькому житті краю - у мальовничому селищі Вільшана, яке своєю історією причетне до долі Кобзаря, за участю голови Черкаської обласної державної адміністрації Юрія Ткаченка та голови обласної ради Валентини Коваленко, представника молоді Івана Нестюченка відбулося урочисте відкриття пам’ятника Тарасу Шевченку в молодому віці, Шевченку-художнику. Представники духовенства різних конфесій начолі з архієреєм Української православної церкви, митрополитом Черкаським і Канівським Софронієм привітали багаточисленну громаду населеного пункту зі знаменною подію, закликали до шанування творчості Шевченка, до єднання, любові один до одного, неньки України та провели обряд освячення пам’ятника
- Вельмишановна громадо! Земляки, гості! У цей буремний час для України ми зібралися разом здійснити важливу місію – вшанувати Генія, Пророка нації Шевченка. Саме з Вільшани повилася дорога Тараса Шевченка в широкий світ, світ звершень і поразок, саме тут він отримав перші уроки малювання, саме звідси відкрилася йому дорога у Вільно, а потім у Санкт-Петербург, і привела його до вершин світової слави, – звернувся до учасників заходу очільник області Юрій Ткаченко. - Шевченко заклав в свідомість кожного українця особливі речі: волю і гідність. І та революція Гідності на Майдані показала нам прагнення молодого покоління до боротьби за незалежність держави. Сьогоднішня подія знакова не тільки для тих, хто народився на Україні, а й за її межами, адже твори Шевченка читають в усьому світі.
Юрій Олегович подякував авторам пам’ятника, святим отцям, за те, що вони показали єдність духу, віри, передав вітання всім присутнім від Адміністрації Президента та Кабінету Міністрів України. До вітань приєдналась і голова обласної ради Валентина Коваленко.
За вагомий внесок та популяризацію творчості Т.Шевченка та з нагоди 200-річчя Великого Кобзаря ювілейною відзнакою «200 років з дня народження Т.Шевченка» керівниками області було нагороджено: Сергія Фурсенка – архітектора, лауреата Шевченківської премії, члена обласного осередку архітекторів України, Василя Білея – скульптора, Івана Мельничука – скульптора, Костянтина Філоненка – начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації, Івана Коляду – начальника архітектурно-планувальної майстерні «Облархбюро» облдержадміністрації, Андрія Сокура – директора приватного підприємства «Соцбуд», Володимира Ярового – селищного голову Вільшани.
В знак глибокої шани відомі культурні діячі, митці, поети, письменники, жителі та гості Вільшани поклали квіти до пам’ятника. До учасників зібрання звернулися письменник, лауреат Шевченківської премії, Герой України Юрій Мушкетик, академік, лауреат Шевченківської премії Микола Жулинський, заступник голови Національної спілки художників України Микола Кіщук, письменниця з Луганщини, лауреат премії ім.В.Стуса Антоніна Листопад, поет і перекладач зі Швеції Ак Вельсапар, селищний голова Вільшани Володимир Яровий. З нагоди відкриття пам’ятника Великому Кобзарю в смт. Вільшана ювілейними медалями Городищенсьої районної державної адміністрації було нагороджено: Олександра Ганжу, Тетяну Горідько, Сергія Чабана – депутатів Городищенської районної ради; Анатолія Даценка - керівника народного самодіяльного Вільшанського хору; Ганну Дзюбу – завідуючу краєзнавчим музеєм в с. Зелена Діброва; Василя Дмитренка - заслуженого архітектора України, начальника управління містобудування та архітектури Черкаської облдержадміністрації; Валерія Кожушка – приватного підприємця; Олександра Кравця – директора СТОВ «Вільшанка», Тамару Круць - директора Вільшанського СЦКД; Оксану Христенко – завідуючу музеєм «Батьківщина Т.Г.Шевченка»; Ігоря Щербака – Зеленодібрівського сільського голову; Миколу Щербину – краєзнавця м. Черкас. Закінчилося дійство святковим концертом в приміщенні Вільшанського центру культури і дозвілля.

Шевченка слово єднає всіх
20 травня 2014 року в рамках заходів, присвячених проведенню Всеукраїнського шевченківського форуму «Свою Україну любіть», Міжнародного свята «В сім’ї вольній, новій», в районній центральній бібліотеці ім. В. Симиренка відбулась зустріч керівників району, учнівської молоді з письменниками-шевченкознавцями з різних куточків України: поетесою, лауреатом премії «Сокіл степів» Антоніною Царук з Кіровоградщини, Заслуженим митцем України, лауреатом багатьох премій Василем Довжиком, кандидатом наук, доцентом, лауреатом премії імені М.Коцюбинського Віталієм Борецьким з Вінниці, головою Тернопільської спілки письменників Євгеном Безкоровайним, лауреатом національної премії ім. Тараса Шевченка В’ячеславом Медведем. Дорогих гостей на батьківщині Гулаків-Артемовських та Симиренків, Івана Ле щиро вітали голова районної державної адміністрації Микола Дудник, заступник голови районної ради Микола Панчишин, депутат районної ради Тетяна Горідько. Звертаючись до представницької делегації, очільник району Микола Дудник зазначив:
- Ми всі з вами долучились до святкування Шевченківських днів, які цими днями проходять на Черкащині. Згадувати Тараса і єднатись навколо національної ідеї ми повинні повсякчас, тоді нас українців, як націю, не переможе ніхто. Заступник голови районної ради Микола Панчишин передав вітання від депутатського корпусу та районної ради.
У виступах знаних майстрів слова також звучала глибока ідея єдності українського народу. Перед учасниками зібрання виступили учень Хлистунівської ЗОШ І-ІІІ ст., чудовий декламатор поезій Шевченка Назар Салій, учениця 8 класу міської ЗОШ №1 І-ІІІ ст. ім. С.С. Гулака-Артемовського, юна поетеса Аня Лисенко, у виконанні якої прозвучала «Присвята Шевченку», вихованка дитячої школи мистецтв ім. С.С. Гулака-Артемовського Аліна Швая – поема «Сова». У заході також взяли участь завідувач сектору культури райдержадміністрації Людмила Ровінчук, заступник начальника відділу освіти райдержадміністрації Наталія Жовталюк, начальник відділу інформаційної політики, зв’язків із засобами масової інформації, суспільно-політичних питань та регіональної політики апарату райдержадміністрації Вікторія Забожко, головний спеціаліст відділу з питань організаційного і правового забезпечення районної ради Ольга Карбовська, представники засобів масової інформації. Насамкінець заходу шевченкознавцям було подаровано буклети про Тараса Шевченка та іншу краєзнавчу літературу, а районна бібліотека поповнила свій книжковий фонд книгами від письменників.

Садок вишневий коло хати – чарівне свято єдності й краси
Коли весна неспішно переходить у літо, квітнуть каштани й черемха, вабить око світла зелень парків і скверів, луків, гаїв і садів, а сонце, торжествуючи, розсипає щедрі промені, городищенська земля відзначає одне з найбільших своїх свят – міжнародний літературно-мистецький фестиваль «Садок вишневий коло хати». Це улюблене всіма свято – світла нагода вшанувати геніїв України, наших славних земляків: співака й композитора, автора першої української опери «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського і поета, художника, пророка української нації Тараса Шевченка. Біля пам’ятника Семену Гулаку-Артемовському зібралися керівники області та району, поважні гості, фольклорні колективи Городищенського, Корсунь-Шевченківського, Шполянського, Тальнівського, Канівського, Черкаського районів. У виконанні капели бандуристів Городищенської дитячої школи мистецтв хвилююче, піднесено лунав величний спів «Реве та стогне Дніпр широкий» як данина вічної шани Кобзарю, символ єдності української нації.
Вітаючи городищан і гостей, міський голова Володимир Мирошник зауважив, що проведення мистецького свята «Садок вишневий коло хати» стало традиційним. Ось уже 26 раз воно збирає митців, творчі колективи, і жителям Городища приємно, що тут відбуваються такі масштабні заходи й місто стає центром народної творчості. І це невипадково, адже історія Городища тісно пов’язана з іменем генія українського народу Тараса Шевченка, 200-річчя якого ми відзначаємо в цьому році. Символічно й те, що ми розпочинаємо захід біля пам’ятника видатного співака й композитора Семена Гулака-Артемовського, товариша великого Кобзаря.
Начальник відділу культури РДА Людмила Ровінчук наголосила, що зараз Україна стверджується для себе і для світу під знаком Тараса Шевченка. Відзначення 200-річчя з дня народження поета – це цілий ряд просвітницьких заходів та культурно-мистецьких акцій, що відбулися і ще пройдуть на Городищині.
У знак глибокої шани перший заступник голови обласної ради Наталія Кравцова, голова Федерації профспілок Черкаської області Петро Шевченко, голова райдержадміністрації Микола Дудник, заступник голови районної ради Микола Панчишин, міський голова Володимир Мирошник, академік, голова Всеукраїнського тьвариства імені Тараса Шевченка АР Крим Петро Вольвач, начальник відділу культури РДА Людмила Ровінчук поклали квіти й вінки до підніжжя пам’ятника Семену Гулаку-Артемовському. У виконанні капели бандуристів прозвучала улюблена його пісня «Стоїть явір над водою».
Учасники свята, фольклорні колективи святковою ходою, з музикою, піснями вирушили до міського саду. А на площі Миру вже грав духовий оркестр, додаючи атмосфери урочистості, піднесеності.
У кожному павільйоні виставки «Чарівний світ достатку і краси» представлено колорит, багатство нашого краю. Із цікавістю оглянули виставку, поспілкувалися з митцями, представниками громад керівники області, району, поважні гості. Їх за давнім українським звичаєм зустріли хлібом-сіллю, порадували музикою і піснями, пригостили найсмачнішими стравами. Урочисте відкриття фестивалю відбулося на літній естраді.
– Шановні городищани, дорогі наші гості, – звернувся до учасників зібрання голова райдержадміністрації Микола Дудник. – Сьогодні ми 26 раз відзначаємо свято «Садок вишневий біля хати». Сьогодні ми долучаємось до шевченківських днів, які святкує вся Україна. Ми згадуємо Семена Гулака-Артемовського, що товаришував із Шевченком, родину Симиренків. Ми не можемо не згадати Миколу Михайловича Артеменка, який був засновником цього свята, Миколу Петровича Ковальчука, який постійно був його режисером. Запрошені всі громади району. Ви щойно, оглядаючи виставку, бачили, які умільці наші люди. Якщо народ України може робити своїми руками такі вироби, то ми з вами непереможні. Перший заступник голови обласної ради Наталія Кравцова передала найщиріші вітання від голови обласної ради, депутатського корпусу Черкащини і, зокрема, зауважила:
– Вже вкотре це свято збирає сотні й тисячі людей не лише з Черкащини, а й з інших областей у дружну єдину родину. Це щорічне дійство стало одним з найулюбленіших, воно органічно вписується до цілого комплексу заходів, що відбуваються з нагоди 200-річчя Тараса Шевченка. Незважаючи на неспокій та загрозу миру, ми намагаємося жити щоденними турботами: вирощуємо хліб, виховуємо дітей. І головне – не цураємося української мови і пісні. Нині як ніколи наполегливо повинні дбати про єдність нашої нації, відстоювати нашу волю і соборність.
Від імені українців окупованого Криму академік української екологічної академії наук, лауреат премії Симиренка, симиренкознавець, голова Всеукраїнського наукового товариства імені Тараса Шевченка АР Крим Петро Вольвач привітав городищан та із захопленням підкреслив, що нація, яка може навіть у часи небезпеки проводити такі заходи, безсмертна.
Доброю традицією свята стало відзначення премією імені С.С. Гулака-Артемовського наших краян, які своїм талантом, працею примножують здобутки Городищини. Цьогоріч лауреатом премії стала депутат районної ради, автор багатьох важливих культурно-мистецьких проектів, упорядник цілого ряду краєзнавчих матеріалів Тетяна Горідько.
Традиційна виставка «Чарівний світ достатку і краси» зачарувала городищан та гостей свята. Такого розмаїття людської фантазії, витворів умілих рук потрібно було пошукати! Кожна територіальна громада району мала свою родзинку: неперевершені вишивки, вишукані вироби з бісеру, художня ковка, старовинні фото, експозиція українського двору, інтер’єр хати, картини із зерна… Очі розбігалися, бо не йняли віри, що така краса існує у світі! Радість від церемонії нагородження учасників виставки декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва, яку провели голова журі Оксана Сенецька та її заступник Наталія Жовталюк. Переможцем визнано Валяву (сільський голова Микола Остапенко), дипломи другого та третього ступеня отримали відповідно Мліїв (сільський голова Ольга Вакуленко) та Хлистунівка (в.о. сільського голови Дарина Дуженко). До речі, усім громадам вручено премії за участь у мистецькому святі. Кращий стіл достатку представив Орловець (сільський голова Василь Гребінний), неперевершеним кулінаром Віктором Удоденком пишалося Старосілля, найвищий рівень української гостинності продемонстрували в’язівчани (сільський голова Наталія Шабадаш). Найталановитішими вишивальниками визнано родину Цапенків із В’язівка, Віру Остапенко з Петропавлівки та Валентину Ясінцьку зі Цвіткового. Інна Мантула з Вербівки представила найвищуканіші роботи з бісеру. Уперше на фестивалі було представлено художню ковку – вироби городищанина Сергія Нестеренка. Кращими майстрами народної творчості визначено Лідію Безчастну з Городища, Інну Кирпату із Хлистунівки й Тетяну Остапенко з Товсти. У номінації «Моя сім’я, моя родина для мене в світі ти єдина…» перемогу здобула громада В’язівка. Кращі виставки «З любов’ю до Городища» представили ВСП «Городищенський коледж Уманського національного університету садівництва», районне товариство кролівників та Мліївська птахофабрика. За відчутний внесок у розвиток економіки, культури, духовності краю нагороду отримала ПСП АФ «Шульц». Зелена Діброва (сільський голова Ігор Щербак) найкраще висвітлила в експозиції життєвий шлях славних земляків, за що стала кращою в номінації «Мій рідний край, моя любов, земля, що велетнів зродила». Переможці виставки «Чарівний світ достатку і краси» отримали грамоти та дипломи. Окремо було відзначено подяками творчість майстрів-умільців: Миколи Кравченка (м. Городище), Петра Кравченка (смт Вільшана), Любові Гончар (с. Буда-Орловецька), Тамари Чепель (с. Товста), Лідії Бондар та Таміли Козак (с. Дирдин), родини Мазурів, Ольги Шепель і Аліни Краснощок (с. Воронівка), Тетяни Павелець і Валентини Довгопол (с. Старосілля), Василя Нечипоренка (с. Валява), Віталіни Олексієнко й Меланії Яшник (смт Цвіткове), Ніни Педько (с. Ксаверове), Олени Коломоєць (с. Петрики), Надії Мінченко (с. Калинівка).
Фестиваль «Садок вишневий коло хати…» зачарував яскравим калейдоскопом виступів художніх колективів. Учасників свята привітали заслужені працівники культури України, почесні громадяни міст Черкаси та Городище Діана та Василь Матющенки. Гідно представили Городищину капела бандуристів Городищенської дитячої школи мистецтв (керівник заслужений працівник культури України Валентина Голосій), народний аматорський ансамбль пісні і танцю «Вільшанка» (керівник заслужений працівник культури України Микола Ковальчук), Назар Салій (Хлистунівський СЦКД), народний аматорський хор Вільшанського СЦКД (керівник Анатолій Даценко), Галина Дзюба та Галина Артеменко (Городищенський МЦКТ), театр танцю «Грація» МЦКТ (керівник Наталія Харенко), Станіслав Ткаченко та Олексій Шарко (Вербівський СЦКД), аматорський автентичний гурт «Джерела» Хлистунівського СЦКД (керівник Лідія Очеретяна), Людмила Ворона й Наталія Заболотня (Петропавлівський СЦКД), аматорський ансамбль «Чарівний мак» В’язівського СЦКД (керівник Микола Ляш), аматорський фольклорний ансамбль «Мамина криниця» Городищенського МЦКТ (керівник Галина Дзюба), народний аматорський гурт «Ренет» районного Палацу культури ім. С.С. Гулака-Артемовського (керівник Сергій Ткаченко), тріо «Лідія» Воронівського СЦКД (керівник Лідія Запольських), Олександр Марченко (Дирдинський СЦКД), хореографічний колектив «Дезері» районного Палацу культури ім. С.С. Гулака-Артемовського (керівник Христина Биба), народний аматорський фольклорний колектив Старосільського СЦКД (керівник Любов Гордієнко), жіночий вокальний ансамбль «Валявчанка» (керівник Юрій Криворучко), Анна Луценко (Вільшанський СЦКД), народний аматорський ансамбль української пісні «Писанка» МЦКТ (керівник Тетяна Тищенко). Гарний настрій подарували митці із сусідніх районів: зразковий ансамбль танцю «Гренада» Шполянського районного Будинку культури (керівник Едуард Пресліцький), народний аматорський хор ветеранів праці ПАТ «Азот» (керівник Володимир Лященко), ансамбль української пісні «Поріччя» Гордашівського СБК Тальнівського району (керівник Анатолій Ноздровський), народний аматорський хор «Дивоцвіт» Вергунівського СБК (керівник Володимир Махник), народний аматорський ансамбль народного танцю «Канівчанка» (керівник Олександра Горідько) та духовий оркестр (керівник Ростислав Близнюк) Канівського коледжу культури Уманського педагогічного університету ім. П. Тичини, Сергій Калініченко, Леся Даценко та народний аматорський ансамбль «Голубка» – керівник Галина Вірченко (Корсунь-Шевченківський РБК), молодіжно-вокальний гурт «Сузір’я» (Геронимівський СБК). Начальник відділу культури Городищенської райдержадміністрації Людмила Ровінчук вручила дипломи всім лауреатам Міжнародного мистецького свята «Садок вишневий коло хати…». Весело та змістовно проходило дозвілля учасників свята. Тут можна було знайти все для душі: помилуватися виробами декоративно-прикладного мистецтва, картинами, придбати річ, яка сподобалася – картини, сорочки-вишиванки, вишивані рушники. Тож кожен міг вибрати собі все, що до душі. Так і було: городищани та гості відпочивали, на їх обличчях сяяли посмішки. А це добра ознака того, що свято вдалося.

«До українців»
На Городищині триває мистецька декада вшанування двохсотлітнього ювілею Кобзаря. В рамках проведення заходів 19 березня в читальному залі районної бібліотеки ім. В. Симиренка відбулася зустріч з поетом, прозаїком, перекладачем, головним редактором літературного журналу «Київ», віце-президентом Товариства «Україна-Румунія», Заслуженим діячем мистецтв України, головою Національної спілки письменників України Віктором Барановим та нашим земляком, уродженцем Вільшани, членом Національної спілки письменників України Борисом Кириченком. Участь у заході взяли депутат районної ради Тетяна Горідько, начальник відділу культури райдержадміністрації Людмила Ровінчук, заступник начальника відділу освіти райдержадміністрації Наталія Жовталюк, начальник відділу інформаційної політики, зв’язків із засобами масової інформації, суспільно-політичних питань та регіональної політики апарату райдержадміністрації Вікторія Забожко, представники засобів масової інформації, працівники бібліотеки та культосвітніх закладів міста.
У майстерному виконанні Юрія Гайдамаки, працівника районного Палацу культури ім. С.С. Гулака-Артемовського, прозвучала поезія «До українців» (1989) В.Баранова. Це один із найвідоміших та найкращих віршів Віктора Федоровича, своєрідний гімн, якому уже понад два десятки років, а він до неймовірності актуальний і нині, бо пробуджує національну свідомість, патріотичний дух, приспану ментальність українців. Дата його написання – травень 1989-го. Згодом “До українців” став піснею, був передрукований практично всіма обласними й районними газетами, траплялись навіть випадки крадіжки (вірш з’являвся у пресі під чужим прізвищем). Цікаво та незвично пройшла зустріч з літераторами, в ході якої всі бажаючі мали змогу поставити питання майстрам слова.
Під час спілкування Віктор Баранов зачепив важливі аспекти розвитку літературного процесу в Україні сьогодні. Література в сучасному житті не втратила свого морального значення, зокрема художня, однак настали часи, коли читати стали менше, особливо молоде покоління, яке поглинула хвиля інтернет-ресурсів. Час і обставини розмивають береги літературного материка. Потрібне відродження гуманітарної сфери. Не оминули і Шевченківську тематику. - Творчість, яку залишив нам Тарас Шевченко, це не просто художня література, а моральна конституція українського народу. Шевченка треба вбирати повністю, його слово стало кодом української нації, - вважає голова Національної спілки письменників України. Борис Кириченко, наш земляк, акцентував увагу присутніх на тому, якими талантами та визначними постатями багата Городищенська земля, що подарувала світові Симиренків, Гулаків-Артемовських, презентував свою книгу «Післязавтра почалося позавчора», у якій розмірковує про причини складнощів становлення української державності, шукає відповідь на ключове питання: що нинішнє і прийдешні покоління мають робити для удосконалення ментальності співвітчизників, тіснішого національного єднання. До учасників заходу звернулася депутат районної ради Тетяна Горідько та подякувала поважним гостям за те, що незважаючи на зайнятість, вони знайшли час поспілкуватись з щирими та вірними поціновувачами літератури, а директор районної бібліотеки Тамара Лисенко подарувала дорогим гостям квіти.

Вклонилися пам’яті Генія слова та Генія опери
Про дружбу Генія слова Тараса Григоровича Шевченка й Генія опери Семена Степановича Гулака-Артемовського відомо широкому загалу поціновувачів літературного та музичного мистецтва. Великий український поет Тарас Шевченко був майже ровесником Семена Гулака-Артемовського і починав займатись художнім мистецтвом під керівництвом Брюлова того ж року, що і його брат-співак під керівництвом Глінки у Петербурзі. Коли у 1843 році Т.Г.Шевченко приїздив на Україну, то бував і у нашому місті. Сюди він завітав для того, щоб відвідати матір свого друга. Коли Тарас Григорович був на засланні, то у листі від 1 липня 1852 року писав до С.Гулака-Артемовського «Чи жива твоя стара мати? Коли здравствує, то низько кланяйся їй…». Семен Степанович чи не єдиний, хто підтримував Шевченка під час заслання, надавав йому моральну та матеріальну підтримку, зумівши обійти розпорядження влади про припинення стосунків із засланим. Дружба між ними продовжувалася до останніх днів життя поета. Втрату свого найбільшого друга Гулак-Артемовський переживав дуже важко.
9 березня з нагоди 200 літнього ювілею Кобзаря, в пам’ять про безкорисливу дружбу видатних світочів того часу, до підніжжя пам’ятника С.С. Гулаку-Артемовському лягли вінки та квіти від представників органів виконавчої влади міста та району, депутатського корпусу міської ради, представників громадськості.

«Ми вшановуєм пам’ять Шевченка»
9 березня в селі Зелена Діброва відбулися заходи, присвячені 200 річниці від дня народження поета, художника, мислителя, Генія та Пророка нації Тараса Григоровича Шевченка.
Депутат районної ради Тетяна Горідько, начальник відділу культури райдержадміністрації Людмила Ровінчук, козаки Зеленодібрівського коша та їхні побратими з с. Козацьке Звенигородського району, небайдужі жителі населеного пункту, представники засобів масової інформації урочисто покладали вінки та квіти до погруддя славетного Кобзаря.
У сільському центрі культури і дозвілля пройшов літературно-мистецький захід «Ми вшановуєм пам’ять Шевченка», у ході якого зеленодібрівські аматори сцени, шкільна молодь читали вірші, уривки з творів Шевченка, звучали пісні на слова Тараса Григоровича. У багатогранній і немеркнучій творчій спадщині нашого земляка через віки відчувався характерний дух свободи, національної свідомості, гідності та духовної честі, справедливості та правди, любові до рідного краю, України, яка була провідною темою творчості Кобзаря. Перед присутніми виступили сільський голова Ігор Щербак та отаман Козацького коша Петро Дяченко. Цього дня виповнилося 50 років із дня створення козацького коша в Зеленій Діброві. Козаки беруть активну участь у громадському житті територіальної громади, сприяють культурному розвитку села, пропагують ідеї Т.Г. Шевченка.
До учасників заходу з вітальним словом звернулася депутат районної ради Тетяна Горідько, вручила найвищу відзнаку за вагомий особистий внесок у відродження Городищини, духовної спадщини краю, високий професіоналізм та з нагоди 200-річчя Тараса Шевченка завідуючій сільським музеєм Галині Дзюбі. Сільський голова Ігор Щербак отримав нагрудний знак «Т. Шевченко: 200-літній ювілей».

«Покоління поколінню об тобі розкаже і твоя, Кобзарю, слава не вмре, не поляже»
7 березня на території Мліївського інституту помології імені Л. Симиренка відбувся літературно-мистецький захід «Покоління поколінню об тобі розкаже і твоя, Кобзарю, слава не вмре, не поляже». Біля пам’ятника поету зібралися науковці Мліївського інституту помології, працівники освіти, культури, школярі. Хвилююче звучала пісня «Реве та стогне Дніпр широкий», яку учасники заходу виконали разом із аматорами сцени. Із вітальним словом звернулася до громади сільський голова Млієва Ольга Вакуленко. Від депутатського корпусу, апарату районної ради зібрання привітав заступник голови районної ради Микола Панчишин. Заступник голови районного організаційного комітету по відзначенню 200-річчя Тараса Шевченка, депутат районної ради Тетяна Горідько зауважила, що шевченківські заходи проходять у населених пунктах району, адже його поезія є духовним надбанням кожного з нас. – Його ім’я оповите ореолом незгасної слави, – підкреслив у своєму виступі директор Мліївського інституту помології імені Л.П. Симиренка Микола Кучер. – І мліївчани горді, що доля Тараса пов’язана з нашим славним краєм. Черкаський краєзнавець і поет Микола Борщ подарував книги про історію рідного краю, поезії про перебування Тараса Шевченка у Млієві та збірки творів для дітей.
На просвітительській, виховній ролі творчості Шевченка акцентувала увагу директор Мліївської ЗОШ І–ІІІ ступенів №2 Тетяна Кравець. А десятикласники цієї школи успішно виступили з фрагментом п’єси Тараса Шевченка «Назар Стодоля», читали поезії Кобзаря. Начальник відділу культури райдержадміністрації Людмила Ровінчук презентувала диск із телевізійною версією виступу художніх колективів району на творчому звіті в області, подякувала аматорам сцени за змістовні виступи, самовіддану творчу працю й висловила надію, що з часом у Млієві буде відкрито шевченківську світлицю. Микола Панчишин, Тетяна Горідько, Людмила Ровінчук вручили почесну відзнаку райдержадміністрації завідуючій музеєм родини Симиренків Наталії Круподері, подяки учасникам художньої самодіяльності Млієва. Настоятель Святотроїцького храму отець Миколай відслужив громадську панахиду по великому поету України Тарасу Шевченку. Захід підготували й провели завідуюча музеєм родини Симиренків Наталія Круподеря, бібліотекар Меланія Артеменко, працівники культури, педагоги та учні Мліївської ЗОШ І–ІІІ ступенів №2.

На Городищині триває мистецька декада, присвячена ювілею Кобзаря
На Городищині триває мистецька декада вшанування двохсотлітнього ювілею Кобзаря. Протягом 2013-2014 років в районі працював Організаційний комітет з підготовки та відзначення в районі цієї пам’ятної дати. Заплановані заходи, присвячені ювілею Тараса Шевченка, розпочалися 27 лютого в селі Товста, де відкрито меморіальну дошку на честь нащадка поета, колишнього директора школи Шевченка Івана Івановича. Днями в читальному залі центральної районної бібліотеки ім. В. Симиренка відбулась літературно-краєзнавча подорож «Слухайте голос безсмертний Тараса» за участю учнівської молоді. 7 березня на території Мліївського інституту помології ім. Л.П. Симиренка пройшли літературно-мистецькі гостини «Покоління поколінню об тобі розкаже, і твоя, Кобзарю, слава не вмре, не поляже».
Цього дня на території міських загальноосвітніх шкіл №1, №3; Городищенського РТМО відбулися урочисті лінійки, літературні години, покладання квітів до пам’ятників Тарасу Шевченку «Живи, поете, в пам’яті людській!» за участю представників органів виконавчої влади району, трудових колективів, учнівської молоді. Сьогодні в Шевченкові ми бачимо нашого сучасника і соратника. Він дорогий і близький нам своїм немеркнучим словом, бо слово його звеличує красу боротьби і перемоги в ім’я єдиної соборної України, виховує кращі людські цінності. Заходи по вшануванню пам’яті Тараса Григоровича Шевченка тривають. Тож не забудьмо пом’янути Генія – щиро подумки, покладеними квітами, поетичним рядком, запаленою свічкою. Сьогодні, як ніколи, пророчими є слова поета «Обніміться ж, брати мої, молю Вас, благаю…».

Вічні образи в малярській спадщині Т.Г. Шевченка
- Хто хоче зрозуміти поета, - писав великий Гете, - той повинен іти на його батьківщину. Саме з Вільшани повилася дорога Тараса Шевченка в широкий світ, світ звершень і поразок, саме звідси відкрилася йому дорога у Вільно, а потім у Санкт-Петеррбург, і привела Т.Шевченка до вершин світової слави. Пізніше поет часто згадує Вільшану в своїх листах і творах. Вільшана – невід’ємна часточка України, її історія – то історія нашої Батьківщини.
3 березня 2014 року на базі Вільшанської ЗОШ І-ІІІ ступенів відбулася науково-практична конференція «Вічні образи в малярській спадщині Т.Г.Шевченка», присвячена 200-річчю від дня народження українського пророка. Учнями та вчителями школи була підготовлена виставка декоративно-прикладного мистецтва «Ювілейна Шевченкіана» та мистецька виставка «Прочитайте тую славу».
Гостей привітали учні школи, Вільшанський народний хор та директор школи Володимир Дудник. Питання вшанування пам’яті Тараса Шевченка сучасниками, висвітлила у своєму виступі, начальник відділу освіти Городищенської райдержадміністрації Тетяна Хронік. Тетяна Євгеніївна зазначила, що Шевченко для нас не просто український поет, художник, письменник, портретист і драматург, а символ української літератури та культури, наша гордість, уособлення незламності людського духу. Володимир Яровий, селищний голова, розповів про підготовку до святкування 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка та встановлення пам’ятника Великому Кобзареві у смт. Вільшана. Про Вільшанський слід у біографії Т.Г.Шевченка (це містечко у своїх творах згадував поет 16 разів) розповіла учитель Вільшанської ЗОШ І-ІІІ ст. Таїсія Луценко та запропонувала переглянули документальний фільм «Край, де народився геній». У ході конференції було висвітлено питання: - Формування Шевченка, як професійного художника в Академії мистецтв; - Автопортрети Шевченка; - Графічна спадщина Шевченка; - Україна, її історія у малюнках та офортах митця; - Майстерність у створенні психологічного образу (олійні портрети); - Мистецька Шевченкіана Миколи Стороженка. Людмила Метик, молодший науковий співробітник Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка», провела для учасників зібрання віртуальну екскурсію, презентувала книги «Шевченкова пошана», «Шляхами Великого Кобзаря» та виставку «Шевченкіана Миколи Дойнеко». Як бачимо, з роками цікавість до постаті Кобзаря і його спадщини не зменшується, і це є цілком закономірним явищем, оскільки Шевченко став символом, уособленням духовного відродження народу. Тож будьмо гордими, що ми з вами земляки українського пророка!

Відкриття меморіальної дошки нащадку Тараса Шевченка
«Тараса шлях пішов із Городищини у світ», – під такою назвою стартувала мистецька декада, приурочена до 200-річчя Тараса Шевченка, у Товстій. Днями у Товстівському НВК відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки колишньому директору школи, нащадку роду великого поета Івану Шевченку. На шкільному подвір’ї зібралися вчителі, учні, жителі села, поважні гості. Серед них – сини Івана Шевченка Олександр та Володимир, його учениця, поетеса, лауреат Всеукраїнських мистецьких премій Надія Матюшенко-Гребенюк, заступник голови райдержадміністрації Тетяна Горідько, головний спеціаліст відділу культури Валентина Новосад, керівники територіальних громад.
Вітаючи всіх із знаменною датою, заступник голови райдержадміністрації, заступник голови районного оргкомітету по відзначенню 200-річного ювілею Тараса Шевченка Тетяна Горідько зауважила, що впродовж року тривали заходи на увічнення пам’яті Великого Кобзаря. Кожна громада, навчальний заклад, бібліотека, заклад культури долучилися до цієї святої справи. У Городищі та кожному селі району проведено роботи з благоустрою на вулицях, що носять ім’я Тараса Шевченка: проведено ремонт, вуличне освітлення, облаштовано, де це потрібно, автозупинки. Окрім того, завершується реконструкція Вільшанського СЦКД, у Вільшані буде встановлено пам’ятник Тарасу Шевченку. Нині ми вшановуємо пам’ять достойного нащадка роду Тараса Шевченка – учителя від Бога, колишнього директора Товстівської школи. Йому випало працювати в тяжкі повоєнні роки, коли немало дітей залишилися сиротами. Іван Іванович віддавав їм батьківське тепло своєї щедрої душі, був мудрим наставником.
Тетяна Горідько та Валентина Новосад відзначили територіальні громади, які брали участь у районній краєзнавчо-мистецькій акції «Шевченковими шляхами Черкащини». Перше місце в ній здобули громади Млієва і Зеленої Діброви, їх представникам було вручено дипломи І ступеня. Дипломом ІІ ступеня відзначено громади Цвіткового, Хлистунівки і В’язівка, дипломом ІІІ ступеня – Калинівки, Вербівки й Петропавлівки. Усім учасникам акції оголошено подяки. Гостям було вручено книжки про Городищину, буклети про перебування Тараса Шевченка у Вільшані, Зеленій Діброві, Млієві та Городищі, карти «Відродження Городищини» та «Городищина мистецька».
Олександр Шевченко від імені своєї родини щиро подякував за гідне вшанування праці батька на вчительській ниві, відкриття йому меморіальної дошки. А сільський голова Зеленої Діброви Ігор Щербак запросив на шевченківські заходи, що відбудуться у селі 9 березня. Сільський голова Товстої Галина Плахотня, директор Товстівського НВК Олександр Погорілий відзначили великий вклад у виховання підростаючого покоління колишнього директора школи Івана Шевченка. У своєму виступі Надія Матюшенко-Гребенюк згадала шкільні роки й зауважила, що у становленні її як особистості провідну роль відіграли поет Тарас Шевченко та директор школи Іван Шевченко.
Свій вірш, присвячений Великому Кобзарю, зачитала учениця Товстівського НВК Олександра Комольцева. Товстяни гідно вшанували пам’ять своїх славних земляків – великого поета й художника та його нащадка – педагога, наставника кількох поколінь вихідців села.

Відкрилась районна виставка, присвячена 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка
28 лютого у Городищенській дитячій школі мистецтв ім. С.С. Гулака-Артемовського відбулось відкриття районної виставки образотворчо-прикладного мистецтва учнів школи «Безсмертне слово Кобзаря: «У всякого своя доля і свій шлях широкий…», присвяченої 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка за участю начальника відділу інформаційної політики, зв’язків із засобами масової інформації, суспільно-політичних питань та регіональної політики апарату райдержадміністрації Вікторії Забожко, головного спеціаліста відділу культури райдержадміністрації Валентини Новосад. Різножанрові роботи юних вихованців школи передають національний колорит та красу рідного краю, розвивають відчуття прекрасного. Кращі зразки образотворчо-прикладного мистецтва будуть представляти наш район на обласній виставці, що невдовзі відбудеться.

На засідання колегії райдержадміністрації розглянуто важливі питання соціально-економічного розвитку району та стан підготовки до відзначення в районі 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка
20 лютого 2014 року в залі засідань райдержадміністрації голова районної державної адміністрації Олександр Ганжа провів засідання колегії районної державної адміністрації. У роботі колегії взяли участь члени колегії, керівники управлінь, відділів райдержадміністрації, керівники окремих підприємств, установ, організацій, голови місцевих рад району, представники засобів масової інформації. Про підсумки виконання бюджету району за 2013 рік та завдання з його виконання у І кварталі 2014 року та затвердження річного звіту доповіла заступник начальника фінансового управління райдержадміністрації Наталія Насідка. Перший заступник голови райдержадміністрації Сергій Чабан зупинився на підсумках економічного і соціального розвитку в районі відповідно до Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава». Оксана Чуй, начальник управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі, виступила з інформацією про підсумки роботи Пенсійного фонду України в Городищенському районі у 2013 році щодо реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходження від сплати єдиного внеску. Про підсумки роботи Городищенського відділення Корсунь-Шевченківської об’єднаної державної податкової інспекції у 2013 році та перспективи виконання бюджетних платежів до закінчення 2014 року поінформувала присутніх начальник відділення Ірина Білан. Розглянуто стан підготовки до відзначення в районі 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка. Як зазначила у виступі начальник відділу культури райдержадміністрації Людмила Ровінчук: - На виконання заходів до відзначення 200-ої річниці від дня народження Т.Г.Шевченка у районі здійснено значний обсяг робіт по благоустрою та впорядкуванню місць, пов’язаних з іменем Тараса Шевченка, а це 15 вулиць та 2 провулки, які мають назву Т.Г.Шевченка, 5 погрудь – у місті Городищ, селах Зелена Діброва та Мліїв, пам’ятний знак у селищі Вільшана, носить ім’я Тараса Шевченка ЗОШ І-ІІ ступенів у селі Зелена Діброва. Всього виконано робіт на суму на суму 2 млн.369 тис. 488 грн. Це кошти обласного, районного бюджету, та інших джерел фінансування. Найближчим часом будуть завершені роботи щодо відкриття пам’ятника Т.Г.Шевченку у селищі Вільшана. Продовжується реставрація наймаштабнішого об’єкту – Вільшанського центру культури і дозвілля. Прокладено зовнішній водогін, здійснено реконструкцію даху, ремонт фасаду, подовжуються внутрішні опоряджувальні роботи (вентиляція, опалення, електропроводка) та вимощення бруківки. Про виконання плану заходів щодо створення в Городищенському районі безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями на 2009-2015 роки доповів головний архітектор району Костянтин Філоненко. Про підготовку та проведення весняного комплексу польових робіт йшлося у виступі начальника управління агропромислового розвитку Володимира Остапенка. Розглянуто проект програми створення, накопичення та утримання місцевого матеріально-технічного резерву щодо попередження і ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідки на 2014-2018 роки, яку представив завідувач сектору з питань цивільного захисту та оборонної роботи апарату райдержадміністрації Олександр Базило. З розглянутих на засіданні колегії питань було прийнято відповідні рішення та розпорядження.

Відзначення 200-річного ювілею Кобзаря - пріоритетний напрямок роботи галузі культури району
14 лютого в районному Палаці культури відбулася нарада за участю директорів сільських центрів культури та дозвілля, бібліотечних працівників культосвітніх закладів району. Пріоритетним напрямком роботи закладів галузі культури району у 2014 році є гідне відзначення 200-річного ювілею Тараса Григоровича Шевченка. Ця тема розглянута та обговорена на нараді. Уточнено розроблені в кожному підрозділі плани роботи, зокрема, детально проаналізовано плани заходів по вшануванню Кобзаря у Вільшані, Млієві, Зеленій Діброві. У нараді взяли участь начальник відділу культури райдержадміністрації Людмила Ровінчук, директор районного Палацу культури Микола Ковальчук.

На перехресті творчих доль С.С.Гулака-Артемовського і Т.Г.Шевченка
В рамках заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, відзначення 201-ої річниці від дня народження Семена Гулака-Артемовського, 12 лютого в районному музеї С.С. Гулака-Артемовського за участю школярів місцевої ЗОШ №2, бібліотечних працівників, начальника відділу інформаційної політики, зв’язків із засобами масової інформації, суспільно-політичних питань та регіональної політики апарату райдержадміністрації Вікторії Забожко відбулась музична година «На перехресті творчих доль С.С.Гулака-Артемовського і Т.Г.Шевченка».
Ведучі музичної години, наукові працівники музею Олена Заболотна та Ольга Осипенко, директор музею Олександр Щепак провели учасників заходу лабіринтами творчих доль двох великих українських велетів духу – Тараса Шевченка і Семена Гулака-Артемовського, автора першої української опери «Запорожець за Дунаєм», яка вважається однією з найкращих у світі. Всім небайдужим до літератури і мистецтва відома незрадлива, зворушлива дружба генія слова Тараса Шевченка й генія опери Семена Степановича Гулака-Артемовського. Тарас Шевченко був великим поціновувачем цієї незвичайної людини, про таланти якої ходили легенди. А познайомилися вони 1838 року в Петербурзі. Були нерозлучними друзями в радощах і бідах, у злетах і падіннях…Семен писав листи Шевченку і підтримував його матеріально, коли той «служив» солдатом у Новопетрівському укріпленні. Повернувшись із заслання, Тарас почувався в гостях у друга, «як у своїй рідній хаті», називав його рідним братом, подарував Семеновій дружині автопортрет з дарчим написом. Композитор віддячив поету-другу, присвятивши йому пісню у власній обробці «Стоїть явір над водою», яку старшокласники мали змогу прослухати під час заходу. Ця пісня стала однією з найулюбленіших для поета. На сюжети українського життя Гулак-Артемовський написав ще вокально-хореографічний дивертисмент «Українське весілля» та власний водевіль «Ніч напередодні Івана Купала», які досить швидко набули популярності серед широкого загалу шанувальників української пісні і до сьогодні звучать з багатьох театральних сцен.

Район прикрасили нові зупинки
У рамках заходів по підготовці до відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка в районі заплановано встановлення 9 автобусних зупинок сучасного зразка. Старі не відповідали вимогам часу, мали далеко не естетичний вигляд, деякі перебували в аварійному стані. Тож було прийнято рішення замінити їх на більш зручні.
Жителі Петропавлівки уже активно користуються новими об’єктами архітектури села, нині ведуться роботи у Вербівці, на черзі – Вільшана.

«Україна починається з родини…»
В рамках заходів по підготовці до відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка, на запрошення голови районної державної адміністрації Олександра Ганжі, 31 січня 2014 року на сцені районного Палацу культури ім. С.С. Гулака-Артемовського виступили Заслужені артисти України Дмитро та Назарій Яремчуки. Дмитро і Назарій Яремчуки – заслужені артисти України, співаки, сини народного артиста України Назарія Яремчука. Народилися на Закарпатті. З дитячих років займалися музикою, співали в хорі, були солістами дитячого вокально-інструментального ансамблю. Закінчили з відзнакою музичну школу. В 1992 році склали вступні іспити до Чернівецького державного музичного училища ім. С. Воробкевича на факультет “Теорія музики”, яке в 1996 р. закінчили з відзнакою. Вступили до Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського. З відзнакою закінчили навчання. Стали засновниками та організаторами Пісенного фестивалю “Родина” імені Назарія Яремчука, покликаного продовжувати справу легендарного співака і долучати до естрадної музичної культури якомога більше людей. У 2004 р. братам присвоєно почесні звання заслужених артистів України. - Україна починається з родини, - такими словами розпочав концерт Дмитро Яремчук. Щирими оплесками зустрічали городищани кожну пісню у виконанні молодих співаків. Під час музичного дійства звучали і вже добре відомі слухачам пісні, без яких не обходиться жоден концерт братів, так і нові твори, записані зовсім недавно: «Родина», «Рідна мамо», «Ти моя, Україно!», «Стожари», «Гай, зелений гай», «Черемшина», «Новий рік». Пісні Яремчуків призначені, насамперед, для духовного збагачення, позитивного настрою, для того, щоб додати людям оптимізму, віри, надії, світла та добра. Концерт відбувся за участю делегацій всіх територіальних громад району, представників трудових колективів та жителів районного центру. Брати продовжують сімейну традицію – несуть у світ прекрасну мелодійну українську пісню.

Визначено переможців районної краєзнавчо-мистецької акції з нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка «Шевченковими шляхами Черкащини»
30 січня 2014 року заступник голови районної державної адміністрації Тетяна Горідько провела засідання конкурсної комісії з визначення переможців районної краєзнавчо-мистецької акції з нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка «Шевченковими шляхами Черкащини».
Акція, що розпочалась 4 квітня 2013 року у селі Зелена Діброва є важливим культурно-мистецьким та просвітницьким проектом, спрямованим на залучення широких верств населення до святкування визначного ювілею, а також на усвідомлення та ціннісне переосмислення видатної постаті. Акція має символ альбом. Кожен учасник акції заповнив альбом детальною ілюстрованою інформацією про життя свого населеного пункту в контексті запланованих та проведених заходів, пов'язаних із підготовкою та відзначенням у районі 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка. Акція популяризує зв'язок району з постаттю видатного поета й художника та підтверджує образ району, як Шевченкового краю. У роботі конкурсної комісії взяли участь начальник відділу культури районної державної адміністрації Людмила Ровінчук, начальник відділу освіти райдержадміністрації Тетяна Хронік, начальник відділу інформаційної політики, зв’язків із засобами масової інформації, суспільно-політичних питань та регіональної політики апарату райдержадміністрації Вікторія Забожко, редактор районної громадсько-політичної газети «Вісник Городищини» Ольга Дяглюк. В ході жвавого обговорення підведено підсумки, визначено переможців.

Триває виставка
В рамках заходів, присвячених належній підготовці до відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка в районній центральній бібліотеці ім.В.Симиренка триває виставка вишитих картин народної умілиці Таїсії Батури з Городища. На багатьох рукотворних шедеврах майстрині зображено Кобзаря. Своєю творчістю вона розвиває у відвідувачів виставки відчуття прекрасного, виховує любов до рідного краю, Черкащини.

Городищина готується до відзначення двохсотлітнього ювілею Кобзаря
Про реалізацію в районі завдань Президента України Віктора Януковича щодо належної підготовки до відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка йшлося на нараді, що відбулася 13 січня 2014 року в залі засідань районної державної адміністрації під керівництвом голови райдержадміністрації Олександра Ганжі. Було проаналізовано стан підготовки об’єктів до відзначення двохсотлітнього ювілею Кобзаря Як зазначив у ході проведення наради голова райдержадміністрації Олександр Ганжа: - У районі знаходяться наступні об’єкти, що носять ім’я Тараса Григоровича Шевченка, або пов’язані з його історичним перебуванням: 15 вулиць та 3 провулки; 4 бюсти ( ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, 3, Городищенське РТМО, с. Зелена Діброва ), 2 пам’ятних знаки (смт Вільшана, с. Зелена Діброва ). Проведено капітальний ремонт дорожнього покриття вулиці ім. Т.Г.Шевченка у м. Городище. Проведено поточні ремонти дорожнього покриття 6 вулиць і 1 провулку ім. Т.Г. Шевченка ( смт Вільшана, с. Вороніка, с. Калинівка, с. Ксаверове, с. Петропавлівка, с. Старосілля, с. Товста). Відновлено вуличне освітлення на 10 вулицях та 1 провулку ім. Т.Г.Шевченка (м. Городище, смт Вільшана, с. Валява, с. Воронівка, с. Зелена Діброва, с. Ксаверове, с. Петрики, с. Петропавліка, с. Мліїв , с. Старосілля, с. Товста). Проведено ремонтні роботи 4 бюстів Т.Г.Шевченка та 2 пам’ятних знаків, що знаходяться в районі. Продовжуються роботи по капітальному ремонту Вільшанського селищного центру культури та дозвілля. На площі перед селищним центром культури та дозвілля буде встановлено пам’ятник Тарасу Шевченку в молодому віці. Висота бронзової скульптури сягатиме 3,5 метрів на постаменті з граніту висотою 1,4 метри. Над проектом працювала група черкаських архітекторів на чолі з народним художником України Володимиром Чепеликом. Завершено ремонт 900 метрів дороги загального користування смт. Вільшана – с. Зелена Діброва. У роботі наради взяли участь перший заступник голови райдержадміністрації Сергій Чабан, заступник голови райдержадміністрації Тетяна Горідько, голова районної ради Олександр Біба, міський голова Володимир Мирошник, керівник апарату районної державної адміністрації Людмила Пащенко.

Поштова естафета «Черкащина – серце України» на Городищині
29 грудня 2013 року Городищина прийняла поштову естафету «Черкащина – серце України», присвячену 60-річчю утворення Черкаської області, 70-річчю визволення міста Черкаси від фашистських загарбників та 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Організатором та виконавцем поштового проекту є громадський діяч, активний представник Черкаського земляцтва «Шевченків край» у м. Києві, філателіст Олександр Канівець.
У музеї С.С.Гулака - Артемовського відбулась презентація пересувної філателістичної виставки «Останнім шляхом Кобзаря», яка проходила 8 - 22 травня 2011 року з міста Санкт-Петербурга до міста Канева і була присвячена 150-річчю перепоховання Тараса Шевченка в Україні. У ході проведення заходу Олександр Володимирович ознайомив учасників з унікальними экземплярами поштової кореспонденції. Директор музею С.С.Гулака – Артемовського Олександр Щепак відмітив важливість, значущість та історичне значення даного проекту, подякував Олександру Канівцю, а також побажав творчого натхнення, енергії на майбутнє. У заході взяли участь школярі та вчителі місцевої ЗОШ №2, заступник начальника відділу освіти райдержадміністрації Наталія Жовталюк, начальник відділу інформаційної політики, зв’язків із засобами масової інформації, суспільно-політичних питань та регіональної політики райдержадміністрації Вікторія Забожко, головний спеціаліст відділу з питань організаційного і правового забезпечення районної ради Ольга Карбовська, представники відділення поштового зв’язку, засобів масової інформації. Після проведення виставки представники Городищенського відділення Укрпошти відправили поштову кореспонденцію у спеціальному конверті згідно з графіком Естафети.

Творча зустріч городищан із народним артистом України, Героєм України Анатолієм Паламаренком
Вінцем заходів, присвячених Дню української писемності та мови, стала творча зустріч городищан із народним артистом України, Героєм України Анатолієм Паламаренком. Заступник голови райдержадміністрації Тетяна Горідько, відкриваючи мистецький захід, підвела підсумки Року Семена Гулака-Артемовського, розповіла, як багато було зроблено для вшанування нашого талановитого земляка. Але попереду ще чимало пам’ятних дат: 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка, 40-ліття ансамблю «Вільшанка»… Народний артист України, неперевершений майстер декламації Анатолій Паламаренко, звертаючись до глядачів, зауважив, що Городище має найтеплішу аудиторію. Тому Анатолій Несторович завжди отримує від спілкування з жителями нашого району творчу насолоду. «Я тягнуся, як у високу гору, до розуміння творчості Великого Тараса, – налаштовував городищан на потрібний лад митець. – Кожне його слово настільки впливове та діюче. Ці поезії написані ніби сьогодні. Ось таку велику силу мають твори Шевченка». І линуло незбагненно містке слово українського Пророка у виконанні Анатолія Паламаренка. Після змістовно наснаженої частини зустрічі глядачі мали змогу відпочити душею, щиро посміятися з усмішок Остапа Вишні та гуморесок Павла Глазового. Душа, яку підхопив вихор мистецтва, відірвалася від буденного та рутини й полинула, здається, до самого Бога. Народний артист закликав разом рятувати духовність нашої України: «І рай, і пекло в нас на землі. Бог знаходиться у нашому серці, за цим принципом я і живу на цьому світі». Не лише мистецтво слова полонило учасників зустрічі, а й неперевершене дефіле: за підтримки голови райдержадміністрації Олександра Ганжі свою продукцію – шкільну форму – представила Черкаська швейна фабрика. Достатньо лише бажання батьків, щоб їхні діти виглядали неперевершено, а кожна школа, як це вже зроблено в Черкасах, мала своє обличчя. Вихованці РБДЮ також продемонстрували дизайнерські таланти, представили костюми, виготовлені з найрізноманітніших матеріалів. Переможним акордом прозвучало високе Слово – натхненне, щире, незабутнє. Безмежно хочеться, щоб воно проросло в серці кожного, прогнавши з нього ницість, бездуховність і блюзнірство.

Презентація буклетів до Дня рідної мови «Кобзар на Городищині»
Доля Тараса Шевченка, найславетнішого поета українського народу, тісно пов’язана з Городищиною. У Вільшані він козачкував і звідти проліг його шлях у Петербург, до слави й визнання, у Зеленій Діброві жила його улюблена сестра Катерина, у Млієві поет гостював у підприємців і садівників Симиренків, із Городища родом його щирий товариш, знаменитий оперний співак Семен Гулак-Артемовський. Про перебування Тараса Шевченка на Городищині працівники бібліотечних установ району підготували буклети, презентація яких відбулася в читальному залі центральної районної бібліотеки. У святково оформленому залі, де було представлено книжкову виставку „Кобзар на Городищині”, зібралися бібліотекарі та музейні працівники. Ведучі, завідуюча відділом обслуговування і маркетингу Тетяна Зубко та бібліотекар цього відділу Тетяна Заболотна, відзначили, що Тарас Шевченко підніс українську мову на світову височінь. Черкащина гордиться тим, що саме вона дала українській нації і світові видатного поета, мислителя, художника, пророка. Завідуюча сільською бібліотекою та краєзнавчим музеєм села Зеленої Діброви Галина Дзюба розповіла про життєвий і творчий шлях Фотія Красицького, онука Тараса Шевченка по сестрі Катерині, відзначила його великий внесок у культурне надбання України.
Вітаючи інтелігенцію району з Днем української писемності і мови, заступник голови райдержадміністрації Тетяна Горідько, заступник голови районної ради Микола Панчишин наголосили на необхідності глибше вивчати творчу спадщину Кобзаря, закликали шанувати рідну мову, подякували працівникам бібліотеки за підготовку буклетів до видання, а депутатам районної ради та підприємцям, меценатам – за фінансову підтримку. У своєму виступі заступник начальника відділу культури РДА Валентина Новосад зауважила, що в районі проходитимуть культурно-освітні заходи, приурочені 200-річчю Тараса Шевченка, до них якнайширше залучатиметься молодь, школярі. Національне виховання має провідне значення у формуванні духовності людини. Кобзар є велетом духу українського народу, який веде до волі й правди.

Шевченко і Городищина
Україна готується до відзначення у 2014 році 200 - річчя з дня народження поета, художника, велета української думки, національного пророка Тараса Шевченка, життєвий та творчий шлях якого тісно пов’язані з Городищиною. Тарас Григорович бував у Вільшані, Млієві, Зеленій Діброві, Городищі.
На виконання Указу Президента України № 257/2012"Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка", розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 березня 2011 р. № 167- р"Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання» Городищенською центральною районною бібліотекою ім. В. Симиренка підготовлені до друку чотири буклети про Тараса Шевченка: «Шевченко у Вільшані», де розповідається, як малим Шевченко козачкував у маєтку пана Енгельгарда. Саме Вільшана є початком славного шляху Тараса Шевченка у великий світ звершень і поразок, саме звідси відкрилася йому дорога у Вільно, а потім у Санкт-Петербург. Кілька разів приїжджав Тарас Григорович у Вільшану – під час своїх подорожей по Україні 1843-1845, 1845- 1847, 1859 років. Вільшанці пишаються тим, що саме Вільшаною прослалися стежки, якими ходив Тарас Шевченко і ревно бережуть пам’ятні місця: криницю, з якої брав воду Тарас, панський льох. «Шевченко у Зеленій Діброві». Тарас Григорович кровно пов'язаний із Зеленою Дібровою: бував тут не лише у дитинстві , коли втікав від мачухи до улюбленої сестри Катерини Красицької та завдяки якій відчував тепло материнського серця, а й у молоді та зрілі літа, у кожен свій приїзд на Україну. Про дружбу генія слова й генія опери Семена Степановича Гулака-Артемовського йдеться в буклеті «Шевченко у Городищі». Коли у 1843 році Т.Г.Шевченко приїздив на Україну, то бував і у нашому місті. Сюди він завітав для того, щоб відвідати матір свого друга. Коли Тарас Шевченко був на засланні, то у листі від 1 липня 1852 року писав до С.Гулака-Артемовського «Чи жива твоя стара мати? Коли здравствує, то низько кланяйся їй…». Згадує Поет Городищину у багатьох своїх творах, зокрема, і у поемі «Наймичка». «Шевченко у Млієві». У розкішному буянні левад і садів, над тихоплинною річкою Вільшанкою, розкинулося мальовниче село Мліїв. Це давнє козацьке поселення – батьківщина славної родини Симиренків. Це до них, перших українських цукрозаводчиків, помологів і меценатів, приїхав у гості після заслання Тарас Шевченко. Збереглося й кілька приміщень маєтку, де перебував Кобзар, а також родинна Симиренківська Церква. Саме Платон Симиренко дав Тарасу Шевченку гроші на видання «Кобзаря», а Шевченко повернув борг примірниками книги. Презентація краєзнавчих буклетів відбулася на виїзному семінарі бібліотечних працівників «Не забудьте пом’янути…» в с. Млієві та науково-практичній конференції «Організація екскурсійних програм по Шевченківським місцях Черкащини. Городищина – край С. Гулака-Артемовського, край Т. Шевченка», організованої навчально-науковим інститутом економіки і права Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, в м. Городище. Буклети видані за сприяння депутатів районної ради: Сергія Чабана, Валерія Кожушка, Леоніда Сенецького, Петра Нечитайла, Тетяни Горідько, Олександра Краснюка, Олександра Єпіфанова, Сергія Ковели, Олексія Мандри, Ігоря Магдалюка, депутатів міської ради: Валентина Гейка, Галини Діхтяр, Любові Білан, Оксани Сенецької, Анатолія Вибрика, Миколи Скалиги, сільських голів: Ольги Вакуленко (с. Мліїв), Ігоря Щербака (с. Зелена Діброва). Буклети виготовлено видавництвом «Інтроліга ТОР».

Готуємося до 200-річчя
з дня народження Тараса Шевченка
Вільшана в полі зору голови облдержадміністрації
6 серпня голова обласної державної адміністрації, Герой України Сергій Тулуб завітав із робочим візитом до Городищенського району. Очільник області спочатку оглянув, як проводяться роботи з упорядкування фонтана та площі в м. Городищі. «Я схвалюю бажання жителів м. Городище жити в оновленому, красивому місті»,- зазначив Сергій Борисович.
Потім голова ОДА ознайомився з ходом реконструкції центру культури та дозвілля та проектом будівництва пам’ятника Тарасу Шевченку у смт Вільшані. Увага до селища невипадкова, адже саме тут промайнули юні літа Кобзаря, 200-літній ювілей якого відзначатимемо в наступному році. Вільшанський СЦКД нині знаходиться в не найкращому стані, адже ремонтні роботи тут проводилися востаннє ще до часів проголошення Незалежності. Сергій Тулуб під час огляду визначив першочергові завдання з оновлення осередку культури. Біля СЦКД планується встановити пам’ятник Кобзареві в юному віці. Як стало відомо, представлено 4 варіанти скульптури різних авторів, кожен з яких є неповторним. Голова облдержадміністрації доручив керівникам відповідних структурних підрозділів ОДА створити комісію, яка б займалася реалізацією цього проекту. Також прозвучала думка щодо доцільності залучення громадськості до обговорення проекту. Голова облдержадміністрації дав доручення керівникам відповідних структурних підрозділів звернути увагу на основні акценти, скласти план дій, щоб Городищина гідно вшанувала великого сина України.

У Зеленій Діброві стартувала акція, присвячена
200-річчю від Дня народження Тараса Шевченка

Нещодавно в Зеленій Діброві Городищенського району урочисто стартувала акція «Шевченковими шляхами Черкащини». Прикметно, що дійство відбулося в день народження Володимира Мономаха, який завжди жив за принципами добра та моралі. В ошатному сільському навчально-виховному комплексі зібралися діти, педагоги, актив села, аби вшанувати Тараса Шевченка, перегорнути сторінки його життя, пов’язані із їхнім населеним пунктом. Захід відкрив сільський голова Ігор Щербак, який прозвітував про реалізацію протягом року районної комплексної програми «Відродження Городищини», розповів, над чим працюватимуть у майбутньому. Приємно, що сільчани свято бережуть пам’ять земляків: під час задушевного дійства згадали не лише про рідних Тараса Шевченка – родину Красицьких, а й про відомих представників роду Лебединцевих. Стільки цікавого про історію краю дізналися не тільки школярі, а й дорослі, адже з’являються все нові й нові відомості про непересічних людей. Це було справжнє свято поезії та музики, в якому, ніби іскорки, зблискували факти з історії. Неперевершено декламували поезії Юлія Писаренко, Ілона Прокопенко, Василь Ясиновий та інші. Задушевні пісні на вірші Кобзаря пролунали у виконанні учасників художньої самодіяльності Зеленодібрівського СЦКД. Заступник голови районної державної адміністрації Тетяна Горідько, яка взяла участь у заході, у своєму виступі зауважила: «Поки будете ви, поки такі талановиті діти писатимуть вірші про рідне село, доти наша Україна, мова та пісня будуть жити. Такі заходи, як сьогоднішній, потрібні, щоб дізнатися щось нове, пізнати незвідане. Спасибі, що так вшановуєте Тараса Шевченка, бо він на це заслуговує: доля забрала в нього щасливе дитинство, але подарувала великий талант». Тетяна Миколаївна проаналізувала історію роду Лебединцевих, серед яких було чимало постатей, гідних загального визнання. На згадку про свято вона вручила юним декламаторам книги, присвячені життю та творчості відомого співака й композитора Семена Гулака-Артемовського, двохсоту річницю якого городищани відзначили нещодавно. А потім вдячні земляки поклали квіти до могили сестри славетного Кобзаря Катерини та пам’ятного знаку на місці, де стояла хата Антона та Катерини Красицьких.

Шевченко об’єднує
1 квітня в малій залі районного Палацу культури ім. С.С. Гулака-Артемовського відбулося засідання круглого столу «Шевченко об’єднує», яке провів голова районної державної адміністрації Олександр Ганжа. У зустрічі, присвяченій річниці прийняття районної комплексної програми «Відродження Городищини», взяли участь представники різних політичних партій, громадських організацій.
Голова райдержадміністрації Олександр Ганжа наголосив на необхідності згуртування зусиль громади району, щоб гідно відзначити 200-річчя Тараса Шевченка та 60-річчя утворення Черкаської області. Керівник району проаналізував добрі справи територіальних громад за 2012 рік, прокоментував карту «Відродження Городищини», на якій відображений план дій на 2013-й. Олександр Миколайович запросив учасників зібрання до конструктивного діалогу, запропонував разом взятися за благоустрій міста Городища: обладнати на сучасний лад тротуар по вулиці Миру, встановити фонтан на площі. Голова районної ради Олександр Біба підсумував роботу депутатського корпусу районної та місцевих рад з квітня 2012 року по квітень 2013 року. Потім до розмови долучилися представники політичних сил та громадських організацій. Було порушено питання озеленення міста та району, допомоги тим, хто потрапив у складні життєві обставини, передачі водних об’єктів у громадське користування, обов’язкового інформування пасічників про обробіток посівів отруйними речовинами, допомоги учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС тощо. Пропозицій було немало, прозвучало багато слушних зауважень та порад. Насамкінець голова райдержадміністрації Олександр Ганжа оголосив про старт акції «Шевченковими шляхами Черкащини» і вручив альбом-естафету Зеленодібрівському сільському голові Ігорю Щербаку.

Городищина – Тарасу
За 47 років життя Тарас Шевченко пробув у кріпацтві 24 роки, із них 10 літ перебував на засланні, а решту часу провів під наглядом жандармів. У своїй творчості поет відобразив настрої українського суспільства, які не втратили актуальності й сьогодні. Тому іменем Тараса Григоровича названо багато вулиць, населених пунктів, навчальних закладів. Йому встановлено пам’ятники. Із нагоди чергової річниці від дня народження Кобзаря в Городищенському районі відбулося ряд заходів. Зокрема, з 4 по 7 березня в Городищенській ЗОШ І–ІІІ ст. №1 тривав тиждень шевченкознавства. Було проведено літературну вітальню «Дружба двох геніїв», літературно-музичну композицію «Слався, Тарасе», конкурси учнівських робіт, рефератів, стінгазет «Славетний син українського народу», виховні години, покладено квіти до пам’ятника Т.Г.Шевченку на території школи. У міській ЗОШ І–ІІІ ст. №3 пройшла загальношкільна лінійка «Тарас Шевченко – геній, мислитель, пророк». Учні п’ятих класів разом із класними керівниками поклали квіти до погруддя Т.Г.Шевченка, що знаходиться біля школи. Також було влаштовано конкурс читців. У пошані Т. Шевченко у вихованців літературно-драматичного гуртка «Студія» районного Будинку дітей та юнацтва, що працює на базі Ксаверівського НВК, де керівником є директор цієї установи Тетяна Вигінна. Приємно, що напередодні Шевченківських роковин гуртківці взяли участь в обласному літературному конкурсі «Неофіти» в номінації «Аматори та аматорські колективи», де посіли 4 місце, поступившись трьом черкаським школам. Виступили студійці з літературно-музичною баладою «Тополя» за твором Т.Г. Шевченка, де роль Тополі зіграла Ольга Піскова, Ярослава Малюта – ворожку, Павло Стеценко – автора. І не важливо, яке місце посіли, головне, що своїм маленьким серцем і великою душею торкнулись Шевченкового слова та понесли його в народ, щоб жило, учило, виховувало, нас – українців.
В першому класі ЗОШ І–ІІІ ст. №2 м.Городища (класовод Таран Н.В.) пройшов захід на тему: «Наш великий земляк – Тарас Григорович Шевченко», під час якого бібліотекар дитячої бібліотеки Лілія Нечипоренко розповіла учням про життєвий та творчий шлях Тараса Шевченка, його дружбу з Семеном Степановичем Гулаком-Артемовським. Першокласники продекламували вірші поета, а класний керівник Наталія Таран отримала в подарунок від начальника відділу з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю апарату райдержадміністрації книгу про Семена Гулака-Артемовського та буклет «Рідне місто моє над Вільшанкою». Шевченківські дні завжди відзначають у Городищенському районному територіальному медичному об’єднанні, покладають квіти, адже на території закладу в 2001 році було встановлено пам’ятник Тарасу Шевченку. Погруддя виготовили працівники ливарного цеху Городищенського цукрозаводу в 1923 році. Це точна копія першого скульптурного зображення поета на могилі в Каневі. Також вшанували Кобзаря у Вільшані. Напис на пам’ятному знаку біля школи-інтернату засвідчує, що на цьому місці стояла садиба управителя пана Енгельгардта, де служив козачком юний Тарас. Пам'ять Пророка вшановують у всьому світі. Це геній, який об’єднує Україну.

«Нас єднає Шевченкове слово»
«Нас єднає Шевченкове слово» - під таким гаслом 6 березня у читальному залі районної бібліотеки ім. В.Симиренка вже вкотре відбулись Шевченківські читання. Цього року в заході взяли участь начальник відділу культури райдержадміністрації Людмила Ровінчук, начальник відділу районної ради Валентин Іваненко, головний спеціаліст відділу з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю апарату райдержадміністрації Світлана Виноградська, працівники музею ім. С.С. Гулака-Артемовського, студенти Городищенського аграрного коледжу, учні шкіл міста, гості та запрошені. «Тарас Григорович Шевченко – геній, якого ні до, ні після нього українська література не знала. Щедро обдарований природою, він розумів, що на ньому лежить свята повинність служити на користь людям, викорінити в їх серцях неправду, зло, запалювати святий вогонь правди, добра, любові до людини»- такими словами ведучі розпочали круглий стіл. У своєму виступі Людмила Ровінчук, начальник відділу культури райдержадміністрації зазначила: - Шевченківська поезія – це спів свободи, уславлення свободи. Сьогодні в Шевченкові ми бачимо нашого сучасника і соратника. Він дорогий, близький нам своїм немеркнучим словом, бо слово це звеличує красу боротьби і перемоги в ім’я незалежності України, виховує наші кращі людські почуття. «Родзинкою» цього року стали виступи Світлани Калашникової (колишнього працівника культури) та Олександра Ткаченка (пенсіонера, місцевого поета), які читали власноруч написані вірші. Впродовж заходу учасники досить цікаво висвітлювали творчий та життєвий шлях великого Генія українського народу. Захід запам’ятався проникливим читанням Тарасових поезій у виконанні учениці місцевої ЗОШ №2 Аліни Шваї, студенток Городищенського коледжу Марії Романцової та Анжеліки Єргієвої. Атмосфера під час проведення Шевченківських читань була особливою. Приємно було бачити вже добре знайомі обличчя, а також познайомитися із тими, хто прибув вперше.


Вітаємо
на офіційному сайті
Городищенської районної державної адміністрації

Гаряча лінія Голови РДА Відкрити пам’ятку на випадок надзвичайних ситуацій
Проект змін до Конституції України (щодо децентралізації влади) та Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні Урядова «гаряча лінія» Державна система електронних звернень

Туристична Городищина
Головна сторінка Анонси
заходів і подій
Загальні відомості
про район
Соціально-економічний
стан
Інформування
населення
Архів
Приміщення РДА Городищенська районна державна адміністрація
19500, Черкаська область, місто Городище, площа Миру, 8
Телефон/Факс: (04734)2-20-46, Електронна пошта: gorrda@ukrpost.ua

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше
© Городищенська районна державна адміністрація, 2011 - 2015